PROFESIONAALNE HAMMASTE PUHASTAMINE
Isegi parim kodune suuhooldus ei eemalda hambakattu põhjalikult. Eriti raske on eemaldada hambakattu raskesti ligipääsetavates kohtadest. Ei traditsioonilised ega moodsad elektrilised hambaharjad ei tee seda tööd põhjalikult. Aja jooksul hammastele ladestuv hambakatt muutub hambakiviks. Kuigi võite proovida võidelda pehme hamba katu vastu lihtsa meetodiga, ei ole võimalik hambakivi kodus eemaldada.
Hambakivi ladestused kahjustavad hambaemaili, hambad ei saa kätte mineraalseid elemente. Samuti tekitavad nad igeme ja hamba vahele õõnsuse, kus patogeensed bakterid võivad aktiivselt paljuneda. Viimane suurendab hambakaariese, parodontiiti ja muude hamba- ja igemehaiguste riski. Seepärast otsustasid “Mikroravi” kliiniku eksperdid selles artiklis rääkida, mis vahe on kliinikus tehtaval suuhooldusel e. puhastusel ja kuidas see erineb kodusest suuhooldusest ja millal peaks seda tegema.
MILLISEID PROBLEEME AITAB PROFESIONAALNE HAMMASTE PUHASTAMINE LAHENDADA?
Professionaalne puhastus on hambakatu ja hambakivi eemaldamine hammastelt. Mehaaniliste ja automaatsete protseduuride kogum hõlmab erinevate tööriistade, instrumentide ja tarvikute kasutamist. Professionaalne hammaste puhastamine on parim viis ennetada hambahaigusi, hoida hammaskonda ilusa ja tervena. Kliiniline puhastus lahendab ka muid probleeme:
- Hammaste ja igemete vahelise ala puhastamine.
- Tubaka, kohvi, musta tee ja veini pigmendi eemaldamine.
- Poleerimine: hammaste pind silutakse, mis aeglustab hambakivi teket.
- Emaili tugevdamine, kuna professionaalne puhastus lõpeb mineraliseerumisega.
Hambahügieeniprotseduur on valutu ja kiire. Seetõttu ei ole enamik juhtudel anesteesia vajalik. Ainult juhul, kui igemed on põletikulised või hambad on lagunenud, võib kasutada lokaalanesteesiat, et vähendada manipulatsiooniga kaasnevat ebamugavust. Hambaarsti külastuse suur eelis on see, et hambaarst saab täpselt hinnata suu seisundit.
Hambakatt ja hambakivi eemaldatakse, mis võimaldab hambaarstil paremini teostada põhjaliku suuõõne uuringut ja tuvastada probleemid varases staadiumis.
POPULAARSED PROFESSIONAALSED HAMBAHÜGIEENI MEETODID
Mikroravi kliinikus, nagu ka teistes kaasaegsetes hambaravi keskustes, kasutatakse mitmeid tõhusaid seadmeid. Kasutatavate seadmete hulgas on:
– Ultraheliga hammaste puhastamine.
Ultraheli purustab ainult hambakivi. Protseduur on valutu ja ohutu. Ultraheliga puhastamine ei kahjusta kõvakudesid. Lisaks desinfitseerib ultraheli suuõõnt ja vähendab igemepõletiku riski.
– Pärlipesu (Air-flow soodapesu)
Hambaraviseadet kasutatakse hambakatu ja hambapigmendi eemaldamiseks. Seda kasutatakse ka hammaste poleerimiseks. Puhastamine kujutab endast võimsa vee-, õhu- ja sooda segu pihustamist hamba pinnale. See viib ladestuste hävitamiseni. See puhastusmeetod on väga tõhus. Suuhügienist valib pärlipesu pulbri abrasiooni intensiivsuse ja taseme vastavalt patsiendi suu seisundile. Hambaarst teostab järelevalvet protseduuri üle, mis välistab vigastuste ja tüsistuste ohu.
– Mehhaaniline hammaste puhastus.
See meetod on aastakümneid vana. Ja kuigi on tulnud uued meetodid, ei ole hambaarstid valmis loobuma mehaanilistest tehnikast. Seda seetõttu, et see on tõhus ja suhteliselt ohutu. Kui hamba pinnal on palju hambakivi, suurendab ultrahelipuhastus ja mehaaniliste instrumentide üheaegne kasutamine märkimisväärselt tõhusust. Mehaanilise puhastamise puuduseks on see, et seda tuleb teha eriti hoolikalt. Kui suuhügienistil ei ole kogemust, võib ta ultraheliotsikuga või muude instrumentidega kahjustada emaili. Seetõttu peaksite minema kogenud suuhügienisti juurde.
– Kombineeritud meetodid professionaalseks hammaste puhastamiseks.
Mitme tehnika kombineerimine võimaldab saavutada maksimaalset efekti. Keeruline puhastusprotseduur toimub mitmes etapis. Kõigepealt eemaldab suuhügienist spetsiaalse tööriistaga suured kivitükid. Seejärel puhastatakse hambapinda ultraheliga. Lõpuks eemaldatakse allesjäänud hambakivi jäägid pärlipesu (Air Flow soodapesu) abil. Samal ajal toimub ka emaili poleerimine.
Optimaalse meetodi hammaste puhastamiseks määrab kindlaks suuhügienist, lähtudes patsiendi suu seisundist ja patsiendi soovitud hambaravi tüübist. Protseduuride hind võib erineda sõltuvalt manipulatsiooni keerukusest ja valitud meetodist. Üldiselt on teenuse hind siiski hambaravikliinikute hinnakirjas fikseeritud.
KUIDAS VIIAKSE LÄBI PROFESSIONAALNE HAMMASTEHOOLDUS
Professionaalse suuhügieeni protseduuri etapid on järgmised:
- Suuõõne uurimine. Hambaarst hindab hammaste ja igemete seisundit ning teeb kindlaks hambakivi olemasolu ja ulatuse. Visiidi ajal hambaarst teeb kindlaks kõige sobivama meetodi hammaste puhastamiseks.
- Mõnel juhul kasutatakse vähem valuliku protseduuri puhul pindmist anesteesiat.
- Hambakivi piiride määramiseks võib arst kasutada spetsiaalseid diagnostilisi meetodeid – lakmuselahuseid, muid indikaatoreid ja hambaraviinstrumente.
- Hambaladestused eemaldatakse mehaaniliselt või Air Flow abil. Arst võib soovitada kombineeritud hooldust. Hambal asetsevat pigmenti eemaldatakse õrnalt, et mitte kahjustada hambaemaili. Air Flow puhul surutakse õhu-, vee- ja soodaterade segu joana hammastele. Seade võimaldab reguleerida survet, vähendades mõju suu tundlikutele piirkondadele.
- Hambakivi eemaldamiseks kasutatakse ultraheliseadmeid (skeileri). Ultraheli mõjul laguneb hambakivi väikesteks fragmentideks, mida saab hõlpsasti eemaldada emaili pinnalt. Skeileri saab kasutada ka raskesti ligipääsetavate piirkondade puhastamiseks.
- Hambahügieen ei ole kõigil juhtudel vajalik. See on vajalik ainult siis, kui igemete alla on kogunenud ladestusi. Kui igemetaskud on väga väikesed, piisab ultraheliga puhastusest. Kui igemetaskud on väga sügavad, on vaja kasutada spetsiaalseid käsiinstrumente.
- Pärast hambakivi eemaldamist töödeldakse hambapind. Ebatasasused raskendavad korraliku hügieeni säilitamist, mistõttu hambaarst teostab selle silumist. Selleks kasutatakse poleerimist
- Poleerimine toimub spetsiaalse pasta abil. See protseduur eemaldab mikropraod emailis.
- Pärlipesu muudab emaili siledaks.
- Pärast hammaste puhastamist suuhügienisti poolt kasutatakse emaili tugevdamiseks fluorlakki . See protseduur aitab tugevdada hambaemaili ja vältida hambakivi teket.
Oluline: kahe tunni jooksul pärast protseduuri ei tohi süüa värvivat toitu (mustikas punane peet, kohv, must tee ja punane vein).
PROFESSIONAALSE HAMBAPESU NÄIDUSTUSED JA VASTUNÄIDUSTUSED
Professionaalne hammaste puhastamine on vajalik järgmistel juhtudel:
- Kui hambaemailile koguneb hambakattu, hambapigmenti või hambakivi. Seda on väga raske kodus eemaldada. Kui probleemi ignoreeritakse, on suur oht, et see võib põhjustada auke (kaariest) või igemepõletikku.
- Inimestel, kes tarbivad regulaarselt musta teed, kohvi või suitsetavad, soovitatakse hambaarsti juures hambaid puhastada, et vältida hambaemaili värvi muutust. Vaadake lihtsalt pilti “hambad enne ja pärast puhastamist”, et näha, kui märgatav on erinevus. See teenus ei ole asjakohane mitte ainult poliitikute, kunstnike, saatejuhtide ja teiste avaliku elu tegelaste jaoks, vaid ka tavaliste inimeste jaoks, kes hoolivad oma välimusest.
- Kui teil on suus proteesid. Metallokeraamiliste kroonide, implantaatide ja proteeside professionaalne puhastamine eemaldada hambakattu ja hambakivi ning ennetada tüsistuste teket.
- Mõnel juhul soovitatakse hammaste puhastamist anesteesiaga. Protseduur vähendab ebamugavusi.
- Pärast kivide eemaldamist on arstil parem ülevaade kaariesekahjustustest.
- Protseduur eemaldab pehmete kudede põletikku põhjustava teguri, mis on oluline enne kirurgilisi sekkumisi.
Professionaalset hammaste puhastamist suuhügienisti poolt ei tehta või tuleks edasi lükata, kui patsiendil on:
- Ägedad respiratoorsete haiguste tunnused või põletikulised protsessid suuõõnes.
- Emaili erosioon, hambakaele kiilukujulised defektid või tundlikkus.
- Raske südamehaigus, rütmihäired ja paigaldatud südamestimulaator.
Professionaalse hambapesu vastunäidustuste loetelu on suhteline ja mitte ammendav. Kui teil on mõni krooniline haigus, küsige alati enne hambaarsti külastamist oma perearstilt, kas protseduur on võimalik. Reeglina saab kogenud hambaarst pärast olemasolevate vastunäidustuste kontrollimist soovitada ohutut puhastusmeetodit.
KUI KAUA PROTSEDUUR KESTAB
Professionaalne suuhügieenihooldus nõuab erinevatel patsientidel erineva pikkusega aega. Ravi pikkus sõltub protseduuride järjekorrast, mille hambaarst määrab konkreetse juhtumi puhul. Näiteks hambaemaili puhastamine muude patoloogiate ja pehmete ladestuste puudumisel võtab umbes pool tundi. Igemetaskute täiendav puhastamine nõuab vähemalt tund aega.
KUI TIHTI ON VAJA HAMBAID PROFESSIONAALSELT PUHASTADA?
Professionaalset puhastust tuleks teha vähemalt kord iga kuue kuu tagant. Kõige parem on kombineerida protseduur regulaarsete, plaaniliste visiitidega hambaarsti juurde. Teie hambaarst mitte ainult ei hinda teie suu tervist, vaid ka puhastab teie hambad.
Kodus tuleks regulaarselt teostada suuhügieeni. Hambakattu ei ole võimalik täielikult eemaldada, kuid on võimalik vähendada sinna koguneva hambakatu hulka. Soovitatav on korralik harjamine kaks korda päevas ja pärast iga sööki hambaniidi kasutamine.
Lisateavet meie kliinikus toimuva hambaravipuhastuse protseduuri, sellega seotud teenuste ja hambakivi ennetamise kohta saate hambaarsti juures isikliku visiidi käigus. Me aitame hea meelega!