Hambaimplantoloogia on hambakirurgia haru, mis tegeleb implantaatidega. See hõlmab kaotatud hammaste taastamist, paigaldades nende asemele titaanist, keraamikast või muudest materjalidest valmistatud spetsiaalsed konstruktsioonid.
Miks on hambaimplantaat parim võimalus hammaste asendamiseks? Kõigepealt saab implantaadiga taastada kogu hammaste rea. Implantaat taastab täielikult närimisvõime, hoiab ära luu atroofia e. luu õhenemise ja jätab naaberhambad täiesti terveks.
Hambaimplantaat on hamba tehisjuur- see paikneb lõualuu sees. Selle kohale asetatakse inplantaadi- pea, mis kinnitab krooni. Kroonid on esteetilised, loomuliku välimusega ja nõuetekohase hoolduse korral võivad need püsida kuni 25 aastat, erinevalt proteesidest, mis kestavad kuni 10 aastat. Kui implantaadil vajab kroon välja vahetamist, ei ole see probleemiks.
Hambaimplantaatide tüübid ja hinnad
Sõltuvalt sellest, kui palju hambaid tuleb taastada, kui palju on lõualuud ja pehmeid kudesid, kasutatakse erinevaid ravimeetodeid:
- Klassikaline tehnika hõlmab ühe hamba asendamist;
- Üheastmelist tehnikat kasutatakse mitme hamba või puuduvate hammaste korral;
- Ühe etapiline implanteerimine võimaldab implantaadi ja ajutise krooni paigaldamist kohe pärast hamba väljatõmbamist. Protseduur viiakse läbi navigatsiooniliste kirurgiliste šabloonide abil.
- Mini-implantaate kasutatakse proteeside toetamiseks või hammaste ja hambumuse korrigeerimiseks.
Kui on vaja implantaate
Hamba implantaadid võivad lahendada paljusid hambaraviprobleeme. Nende hulka kuuluvad:
- Kui üks või enam üksikut hammast puuduvad hambumuspiirkonnas;
- Kui reas puudub mitu järjestikust hammast, siis on võimalik neid asendada implantaatide abil sildadega;
- Kogu hammaste täielik puudumine nii ülemises kui ka alumises lõualuust;
- Ei ole võimalik kanda eemaldatavaid proteese, patsiendi talumatus proteesi koostisosade tõttu (neelamisrefleks, tundlikkus proteeside komponentide suhtes jne);
- Hammaste asendist tingitud lõualuu liikumis häire ( mälumis häired ?)
Korduma kippuvad küsimused
Kuidas toimub hambaimplantaatide ettevalmistamine?
Ettevalmistav etapp on üks olulisemaid etappe hambaimplantaatide paigaldamisel. Patsient peab pöörama rohkem tähelepanu suuhügieenile, sest steriilsus on eduka operatsiooni võti. Lisaks uuritakse ravi ettevalmistamiseks lõualuu struktuuri ja tehakse 3D-skaneerimine ning lõualuu skaneerimine arvutiga. Toimub suuhügieen – hambakivi ja hambakatu eemaldamine, hammaste ravi või eemaldamine.
Arst ütleb, et mul on luuaatroofia, mis see on ja mida ma peaksin selle suhtes tegema?
Luuatroofia on luu õhenemine, mis hakkab aja jooksul toimuma pärast hamba eemaldamist. Kui hammas on eemaldatud, peatuvad ainevahetusprotsessid luus ning luu kahaneb ja väheneb. See takistab sageli hammaste implanteerimist, sest implantaati ei ole võimalik väikese luumahu korral paigaldada.
Sellises olukorras on mitu väljapääsu: Ülemise lõualuu juures (põskkoopa põhja tõstmisega, ruum täidetakse luumaterjaliga, suurendades seega luumahtu), luu suurendamine suunatud luusiirdamisega. Pehmete kudede siirdamine.
Kas hambaimplantaatidele on palju vastunäidustusi?
Hambaimplantaatidel, nagu igal kirurgilisel protseduuril, on teatud vastunäidustused. Absoluutsete piirangute hulka kuuluvad pahaloomulised haigused, diabeet, tuberkuloos, immuunsüsteemi häired (HIV, AIDS) ja vere hüübimine, ägedad närvisüsteemi, veresoonte või liigeste haigused. Lisaks sellele ei soovitata ega lubata implantaate paigaldada pärast eelnevat ravi, suitsetajatele, kellel on halb suuhügieen. Üldiselt on vastunäidustusi vähe ja operatsioon on vastunäidustatud ainult haiguse ägedas ja raskes staadiumis.
Mida sisaldab hambaimplantaatide maksumus?
Kõikehõlmav pakett sisaldab:
- Konsultatsiooni implantoloogiga
- Diagnoos: röntgen- või kompuutertomograafia;
- Ravi plaan;
- Implantaadisüsteemi, lisa tarvikud;
- Kohalik anesteesia;
- Implanteerimine vastavalt valitud meetodile;
- Jäljendite/ skaneeringute tegemine, püsiimplantaadil põhinevate konstruktsioonide valmistamine ja paigaldamine.
- Operatsioonijärgne jälgimine.
Täiendavad kulud hõlmavad kaariese eemaldamist, luusiirdamist, põskkoopa põhja tõstmist, ajutiste restauratsioonide valmistamist ja paigaldamist, kui see on vajalik. Professionaalne suuhügieen ja hambahaiguste ravi.